PLANINA VLAŠIĆ, sa svojom visoravni, ugnezdila se u srcu centralne Bosne i sa gotovo dve hiljade metara nadmorske visine, prestavlja najvišu planinu ovog kraja. Sa zatalasanim, pitomim, pašnjačkim padinama, sa kojih se pružaju pogledi na Travnik i okolinu, nudi uzbudljivo pešačenje, kako za planinare, tako i za izletnike, u svim godišnjim dobima.
Mi smo odabrali jesen da se divimo lepoti prirode na vlašićkoj visoravni i Vlašiću, planinskom dragulju, u nizu bosanskih planina.
Bilo da samo boravimo na vlašićkoj visoravni koja predstavlja svojevrsnu vazdušnu banju, ili da se na lepim planinarskim stazama krećemo do njenih vrhova, ovaj predeo nudi obilje zadovoljstva svakom ko je put do svog zdravlja i uživanja našao u hodanju po prirodi.
Bosanske piramide Sunca u Visokom i praistorijski lavirinti tunela Ravne, bilo da poverujemo ili ne, nude nam priliku da na licu mesta proverimo protivurečne tvrdnje da su začudjujuća prirodna uzvišenja u Visokom zapravo najstarije i najveće piramide na svetu a da se u tunelima, zbog prisustva negativnih jona u njima odvija čudesna obnova tela i duha! Ovaj grad zbog toga godišnje posećuju desetine hiljada radoznalih turista.
Na ovom izletu nezaobilazan je i Travnik, romantični i arhaični gradić burne istorije. Čuva mnoge zanimljivosti na putu od svog nastanka na obalama reke Lašve na kojoj su još Iliri, Kelti i Rimljani ispirali zlato, preko bosanske kasabe u kojoj je stolovalo 77 vezira i dva konzula.
Travnik, sa rodnom kućom nobelovca Ive Andrića i mesto gde je nastala čuvena „Travnička hronika“ tema je i mnogih drugih knjiga, filmova i pesama. Srednjevekovni stari grad Travnik – travnička tvrdjava je jedna od najlepših i najbolje očuvanih srednjevekovnih gradjevina u Bosni, za koju se vezuje i ime Tvrtka Kotromanića. U Travniku, rodnom mestu svoje majke od svoje 23. godine živeo je i Skender Kulevnović, još jedan velikan, koji je bio član SANU i spevao čuvenu poemu „Stojanka majka Knežopoljka“.
Travničani kažu da su njihovi ćevapi bolji od onih na Baščaršiji. Probaćemo.