RUMUNIJA, rođena spajanjem Transilvanije i Vlaške, tek nešto više od pre sto godina, ta mlada i lepa zemlja privlači nas svojom burnom istorijom i zavodljivim predelima.
Odlučili smo da poslednji vikend avgusta provedemo u TRANSILVANIJI, ili „zemlji iza šuma“, kako to njeno ime kaže, koja je ispresecana brzim planinskim potocima, cvetnim livadama i zelenim pašnjacima, pomalo divlje i neukroćene prirodne lepote. Prepuna je srednjevekovnih crkava, a iznad stogodišnjih stabala, među krošnjama stidljivo izviruju njihovi zvonici i bedemi odavno napuštenih, ili potpuno obnovljenih srednjovekovnih dvoraca.
Ovaj deo Rumunije je i jedno od retkih mesta na svetu gde posetioci mogu da se vrate daleko u prošlost i upoznaju sela i gradove, koje su pre više od 800 godina podigli vredni transilvanijski Saksonci, odnosno Sasi. Naime, nigde na svetu se na tako malom prostoru ne može videti toliko očuvanih srednjovekovnih gradova i sela sa utvrđenim crkvama, koji svedoče o burnoj prošlosti Transilvanije. Sasi su ovde stigli sredinom 12. veka kao nemački kolonisti iz različitih oblasti severozapadne Evrope.
PLANINE FAGARAŠ U JUŽNIM KARPATIMA, koje još zovu i Rumunski Alpi, sa svojim planinskim vencem dugim preko 50km, sa mnogim vrhovima preko 2000 metara čine, najviši i najveličanstveniji planinski venac u Rumuniji.
Preko ove planine u nestvarno lepoj kotlini, vijuga Transfagarašan, jedan od najlepših i za vožnju najpopularnijih planinskih puteva u Evropi i povezuje istorijske regione Transilvanije i Vlaške, gradove Sibinj i Pitesti. Ovaj zanimljiv put dostiže najvišu tačku na prevoju Fagaraš planine, kod jezera Balea (2034mnv).
Obilazak Transilvanije nije moguć bez obilaska njenog glavnog i najvećeg grada, KLUŽ NAPOKE, drugog po veličini u Rumuniji, koji je nastao kao naselje nemačkih doseljenika, Sasa u 13. veku. U Klužu je u 15. veku rođen Matija Korvin, ugarski kralj, a bio je prestonica velikog vojvodstva Transilvanija u Habzburškoj monarhiji. Tek nakon Prvog svetskog rata, 4. juna 1920, oblast Transilvanija pripala je Rumuniji. U toku Drugog svetskog rata severna Transilvanija, sa Klužom, bila je ponovo u sastavu Mađarske. Danas je grad kulturni centar Mađara u Rumuniji, koji su do 1974. bili većinsko stanovništvo.
Nikolaj Čaušesku je 1974. rumunskom imenu Kluž iz ideoloških razloga dodao rimsko ime Napoka, da bi naglasio kontinuitet dačko-rumunske kulture. Kao glavni grad Transilvanije, Kluž Napoka je danas omiljena destinacija onih koji žele da upoznaju bogatu prošlost ove istorijske oblasti, sa centralnim gradskim trgom – Trg ujedinjenja – oivičen bogato ukrašenim palatama iz 18. i 19. veka. Trgom dominira impozantna građevina, Crkva Svetog Mihaila iz 15. veka, koju smatraju jednim od najlepših primeraka gotske arhitekure u Rumuniji.
Mnogi stranci su transilvanijski gradić SIBINJ (SIBIU) imali prilike da upoznaju tek kada je on 2007. proglašen za evropsku prestonicu kulture. Bili su zaprepašćeni kada su otkrili da se iza impozantnih odbrambenih zidina, podignutih duž reke Čibin, u uskim kaldrmisanim ulicama Donjeg i Gornjeg grada i srednjovekovnim crkvama i palatama, obojenim živopisnim bojama, krije prebogata istorijska baština. Naime, ovim gradom su nekada upravljali neki od najbogatijih predstavnika moćnih esnafa, koji su neprikosnoveno vladali trgovinom u čitavom regionu.
Zahvaljujući svom autentičnom srednjovekovnom šarmu, jedinstvenom pogledu na planinske predele koji ga okružuju, ukusnoj domaćoj hrani i predusretljivim i ljubaznim stanovnicima, kao i činjenici da je u potpunosti obnovljen, Sibiju je danas jedan od najpopularnijih turističkih i kulturnih centara u Rumuniji. Popularno i šarmantno stepenište koje povezuje Gornji i Donji grad je jedna od najvećih atrakcija grada, a tu se nalazi i najstariji restoran u Rumuniji “Zlatno bure”.
Ovaj grad poznat je i po tome što je u njemu rođen Janko Sibinjanin (Janj Hunjadi). Danas je to najbolja turistička destinacija Transilvanije, a nekada je bio centar transilvanijskih Saksonaca – Sasa, kao najveći i najbogatiji od sedam utvrđenih gradova-tvrđava koje su u 12. veku sagradili nemački kolonisti, poznati kao transilvanijiski Sasi.
U gradu Turda posetićemo nesvakidašnju turističku atrakciju “SALINA TURDA” nekadašnje industrijsko čudo, najveći rudnik soli – muzej na svetu, čitav podzemni slani grad. U Transilvaniji so se vadila još od srednjeg veka, a prvi put je rudnik spomenut 1075. godine. Danas je to centar halo-terapije, (izvrsan terapijski uticaj na hronične disajne i alergijske tegobe), gde se na dubini od 130 m pod zemljom, može oživeti ambijent iz vremena ručnog kopanja rude soli i gde se na podzemnom slanom jezeru na dnu rudnika, mogu voziti čak i čamci.
ALBA JULIJA je osnovana na mestu antičkog grada od strane Rimljana, još u 2. veku. U 15. i 16. veku Alba Julija je bila glavni grad kneževine Transilvanije, a u 16. veku glavni grad ujedinjenih kneževina Vlaške, Transilvanije i Moldavije. U 16. veku na srpskom jeziku, zvala se Erdeljski Beograd, “Belgrad”, pored ostalog što su se u njoj, bežeći od Turaka ovde nastanili mnogi izbegli Srbi iz Banata.
Alba Julija je i mesto ujedinjenja Transilvanije sa kraljevinom Rumunijom 1918. godine i mesto krunisanja kralja Ferninada. Jedinstvena zvezdasta tvrđava iz 18. veka, nekada najveći vojni centar Rumunije, danas prestavlja najveću turističku atrakciju grada, sa zidinama dužine 12km i sedam bastiona zvezdasto rasporedjenim, u čijoj je izgradnji učestvovalo 20.000 kmetova.
Tvrđava u Alba Juliji, skriveni dragulj Transilvanije je mesto u kome je zvanično sprovedena ceremenoja ujedinjenja Rumunije posle 1. svetskog rata. Unutar zidina tvrđave, nalaze se mnogi impozantni objekti medju kojima je pravoslavna crkva, ali i zaista impresivna katedrala, jedna od najstarijih katedralnih crkava u Rumuniji, u kojoj se nalazi grob Sibinjanin Janka (Hunjadi Janoša).