Naša prvomajska slatko – slana priča 2024. godine obuhvata putovanje i pešačenje kroz najlepše predele bajkovitih Alpa i Bavarske, kroz Austriju i Nemačku, od alpske jagnetine na bosanski način, bavarskih kobasica i piva, do Mocart kugli i išlera. Slano – slatko, kao što je i sam život. Zato putujemo da živimo!
Na ovom putovanju upijaćemo čudesnu prirodu Alpa i Bavarske, pešačeći na kratkim i lakim planinskim i izletničkim stazama koje vode kroz velike prirodne i kulturne atrakcije Austrije i Nemačke.
Krenimo redom…
Polazimo sa starog mesta iz Beograda i posle noćne vožnje kroz Hrvatsku i Sloveniju, dolazimo u Austriju da ušetamo pravo u bajku. U Halštat.
HALŠTAT, maleni gradić sa ribarskim kućama na istoimenom jezeru u srcu Alpa, smešten u romantičnoj uvali, prestavlja jedno od najstarije naseljenih mesta u Evropi, kao prvi sveski poznat rudnik soli. Njegovo ime vuče poreklo od keltskog naziva so – „hal“. Cela regija je na listi kulturne baštine UNESCO i Evropska prestonica kulture 2024. Dugo se do njega moglo doći samo čamcima, zbog čega je i danas sačuvao svoju bajkovitu lepotu. Halštat je toliko lep da su Kinezi u Kini napravili repliku celog grada! Ne slučajno, jer se smatra da je Halštat jedan od najlepših jezerskih gradova na svetu!
BAD IŠL, otmeno letovalište – banja iz carskih vremena u kome se i sada nalaze Carska vila i park sa letnjom rezidencijom porodice Habsburg, u kojoj su oni redovno letovali. Ovde je Habzburška princeza Sofija izlečila neplodnost, a njen sin, car Franja Jozef I, svake godine provodio svoja leta. Posle kratke šetnje u Bad Išlu, prelazimo na slatke poslastice. Ovo je mesto u kome možemo posetiti jednu od najslavnijih poslastičarnica Austrije „Zauner“ i probati autentične išlere, kolače koji su dobili ime po Bad Išlu. Put nastavljamo prema jezeru Volgangze.
JEZERO VOLGANGZE je još jedno idilično jezero Austrije, pored koga ćemo se voziti i kratko pešačiti. Pored jezera u mestu Sv. Gilgen je rođena Mocartova majka. Upoznaćemo još jedno slavno mesto – Sv. Wolfgang, sa velikom crkvom i vidikovcem sa pogledom na jezero. Ovo mesto je poznato po operetama i hotelima u kojima odsedaju bogate i slavne ličnosti.
SALZBURG je grad u kome ćemo zanoćiti dve noći. Pun je prelepih zamkova, zovu ga „vrata Alpa“ i „Grad soli“, poznat je po baroknom, starom gradskom jezgru, jednom od najočuvanijih u srednjoj Evropi, koje se nalazi na listi kulturne baštine UNESCO. Pored svega, čini se da Salzburgom, gde se rodio i odrastao Mocart, još uvek ulicama tiho odzvanja njegova uzvišena muzika, zbog čega se Salzburg još zove i „grad klasične muzike“. Pored Mocartove rodne kuće i Salzburške katedrale i mocart kugle predstavljaju veliku turističku atrakciju grada na reci Salcah, po kojoj je i dobio ime.
Tu je BANJA RAJHENHAL (Bad Reinchenhall), smeštena u pitomoj prirodi između alpskih vrhova Bavarske, pruža lekoviti miris alpske soli. Alpska so je glavno čudotvorno sredstvo Bad Rajhenhala. Ova so se nakupila na podzemnim slojevima kamenja, a koja potiče iz pra-mora koje je tu bilo pre 250 miliona godina. Ta so regeneriše disajne puteve, dezinfikuje i jača organizam. Pomešana sa tamošnjom izvorskom vodom, ona može da se inhalira, pije, ili da se u njoj kupa. U banji postoji Gradirhaus, nesvakidašnja građevina, duga 162 metra i visoka oko 20 metara. Zidovi te lepe građevine sadrže oko 200.000 snopova grana i stabala lekovite drvenaste biljke crne trnjine, naslaganih do 14 metara visine. Preko snopova kaplje dnevno oko 400.000 litara slane vode i vazduh pojačano obogaćuje česticama soli, koje prodiru u disajne puteve šetača.
Nakon što u ovoj banji udahnemo mir i zdravlje kroz lekovitu so i posetimo sjajan rudnik soli, očekuje nas i hedonizam u banjskim termama i saunama. U banji nas očekuje i slana poslastica, topla alpska jagnjetina na bosanski način, ali i čuvene bavarske kobasice, ili butkice uz originalna bavarska piva.
ORLOVO GNEZDO (Kelhsteinhaus) u bavarskim Alpima, od omraženog mesta, do turističke atrakcije, koju danas dnevno poseti preko 3000 turista, se nalazi na 1834mnv i pravo je graditeljsko čudo, koje su sagradili nacisti na vrhu Kelštajna, stenovite izbočine, u blizini grada Berthesgadena (Nacionalni park) na jugoistoku Nemačke. Koristili su ga isključivo članovi Nacističke partije za vladine i društvene sastanke, a poklonjeno je vođi, za njegov 50. rođendan. U njegovoj blizini je napisan „Mein kampf“, a pre nacista bio je omiljeno stecište planinara.
Posle Orlovog gnezda, glavu ćemo razbistriti pored JEZERA KENIGZE, (Konigssee) najdubljeg i najčistijeg jezera Nemačke, omiljenog mesta za rekreaciju i lov bavarskih kraljeva i aristokratije, koje spada u red nekoliko najlepših jezera u Evropi. Zato ćemo lepotu ovog jezera najbolje uvideti, pešačeći po obali i iznad jezera na kratkoj, kružnoj stazi.
Posle popodnevnog uživanja u bavarskoj jagnjetini, selimo se u Minhen, gde ćemo noćiti dve noći. Tema ovog putovanja nije Minhen, glavni grad Bavarske, koji godišnje poseti 70 miliona ljudi, već magični dvorci Bavarske.
DVORCI BAVARSKE, izgrađeni tokom prethodnih hiljadu godina u najjužnijoj nemačkoj pokrajini su tokom vekova bili mesta najvažnijih istorijskih događaja, u kojima su živele najpoznatije licnosti nemačke istorije.
Većina dvoraca koji su građeni posle srednjeg veka su građeni kao kraljevske, ili plemićke palate. Mi ćemo uživati u nesvakidašnjoj lepoti dvoraca, koje je sagradio, ili obnovio Ludvig II, koga su u narodu zvali „kralj bajke“. Njegova rođaka i najbolja prijateljica, carica Sisi je posle njegovog tragičnog kraja o njemu rekla: “Kralj nije lud; on je samo ekscentrik koji živi u svetu snova. Mogli su nežnije da ga paze i možda bi ga spasili tako tragičnog kraja.” Svoje snove on je sanjao spavajući danju, živeći noću i gradeći najlepše dvorce Bavarske, koje je do sada posetilo preko 50 miliona ljudi!
DVORAC NOJNŠVAJNŠTAJN, u podnožju Bavarskih Alpa, po mnogima je najlepši dvorac na svetu. Bio je inspiracija Voltu Dizniju za zamak Trnove Ružice, pa ga zovu i Diznijev dvorac. Osmislio ga je kralj Ludvig II, kao svoj dvorac iz snova, koji baš i izgleda kao iz bajke, jer je sagrađen na Labudovoj steni, po čemu je i dobio ime, „dvorac na labudovoj steni“. Pogled na njega iz doline, sa Marijinog mosta, zaista ostavlja bez daha, a sa belim kamenim zidinama i uskim kulama, u raskoši alpskih pejzaža, neprolazno se urezuje u pamćenje. Jedan je od najposećenijih dvoraca u Evropi, koga godišnje poseti oko tri miliona posetilaca.
DVORAC LINDERHOF, jedan od tri bajkovita dvorca kralja Ludviga II, koje je završio za života i njegovo omiljeno prebivalište, sagrađen je u rokoko stilu. Dvorac je okružen prelepim parkovima sa divnim građevinama, fontanama, paviljonima i terasama.
DVORAC HERENKINZE (Schloss Herrenchimsee), se nalazi na muškom ostrvu (Herreninsel) na najvećem Bavarskom jezeru, KIMSKOM JEZERU (jezeru Kimze- Chiemse). Do dvorca se može doći samo brodićem, koji plovi po romantičnom jezeru, sa patkama i labudovima. Pored muškog ostrva, na jezeru se nalazi i žensko ostrvo (Fraueninsel), kao i nenaseljeno ostrvo Krautinse. Dvorac je gradio Ludvig II, kao svoj novi Versaj, kao hram koji će čuvati uspomenu na francuskog kralja Luja XIV, na koga se ugledao, a prepun je detalja od zlata, mermera, porcelana… Kralj je u njemu boravio samo devet dana, a dvorac nije dovršen za njegovog života.
Nakon celodnevnog boravka na jezeru i u dvorcu, napuštamo Bavarsku i posle noćne vožnje, stižemo u Beograd u nedelju ujutru, da Vaskrs provedemo sa svojim bližnjima, u svojoj zemlji.